wtorek, 3 listopada 2009

Co przeszkadza nam w osiągnięciu finansowego sukcesu?

Finansowy sukces jest stanem pożądanym przez większość ludzi. Oczywiście jest to pojęcie bardzo szerokie i każdy definiuje je sobie inaczej. Dla jednego to miliony w banku, dla kogoś innego to 1000zł dodatkowego pasywnego dochodu miesięcznie. Dla mnie osobiście sukces finansowy przekłada się w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo finansowe. Niezależność finansowa jest dla mnie marzeniem i raczej jestem pogodzony z tym, że marzeniem może na zawsze pozostać. Jak już wcześniej pisałem celuję w drugi poziom bezpieczeństwa finansowego, o którym nowi czytelnicy mogą sobie poczytać tutaj. Jak każdemu jednak, także i mi, życie lubi od czasu do czasu podstawić nogę:). Nie zawsze udaje mi się osiągnąć zaplanowaną stopę oszczędności, czasami nawet mogę pochwalić się ujemną stopą oszczędności. Pomimo tego, że jestem dość odporny na pokusy konsumpcyjnego stylu życia to jednak w moim życiu często pojawiają się nieprzewidziane i niezaplanowane wydatki. Ot uroki rodzinnego życia. Wczoraj na przykład zostałem bardzo niemile zaskoczony rozliczeniem za prąd. Prąd podrożał i to bardzo. Niby o tym wiedziałem, ale i tak doznałem szoku gdy zobaczyłem książeczkę za energię elektryczną. Efektem niestety będzie miesiąc, w którym raczej nic nie zdołam odłożyć. Takie miesiące niestety mi się zdarzają, co ciekawe jestem osobą, która raczej w 99% stosuje się do swoich własnych rad udzielanych na blogu FINANSE DOMOWE. To powoduje, że zacząłem zastanawiać się dlaczego tak ciężko jest nam osiągać kolejne finansowe cele. Dochodzę do wniosku, że możemy robić wszystko podręcznikowo, a i tak jedna mała dziurka w kadłubie może zatopić, albo chociażby podtopić nasz okręt. Poniżej przedstawiam listę moim zdaniem najważniejszych przyczyn dla których większość ludzi nie osiąga sukcesu finansowego.

1. Brak jasno sprecyzowanych, realistycznych i osadzonych w czasie celów.
Bez celów jesteśmy jak łódka dryfująca po morzu. Dzisiaj płyniemy tam, jutro gdzie indziej. Rządzi nami przypadek. Trudno w ten sposób coś osiągnąć. Nie mówiąc o motywacji.

2. Brak dyscypliny
Wiemy czego chcemy, ale nie mamy dość siły wewnętrznej, żeby konsekwentnie do tego dążyć.
Szybko się poddajemy, najczęściej tłumacząc to czynnikami zewnętrznymi. Na przykład straciliśmy pracę bo szef się na nas uwziął, a tak naprawdę byliśmy po prostu miernym pracownikiem itp.

3. Materializm
Zawsze musimy mieć najmodniejsze ciuchy, najnowszy samochód, czy jechać na wypasione wakacje. Jeżeli do tego jeszcze dołożymy skłonność do finansowania rozpasanej konsumpcji długiem to możemy być niemal pewni, że na bogatych co najwyżej będziemy wyglądać w oczach sąsiadów i znajomych!

4. Złe inwestycje
No cóż, nawet jak we wszystkich pozostałych punktach nasza postawa jest wzorowa, a regularnie podejmujemy błędne decyzje inwestycyjne to niestety o sukcesie finansowym możemy zapomnieć. Polecam poczytać ten wpis.

5. Podatki
Wiadomo, bez podatków bogacilibyśmy się szybciej. Należy ich płacić jak najmniej. Mam tu jednak na myśli optymalizację, a nie miganie się od płacenia w ogóle. To drugie może się dla naszych finansów skończyć tragicznie.

6. Inflacja
Jest to cichy zabójca w drodze do bogactwa. Nie mamy jednak na nią wpływu, musimy nauczyć się razem żyć:). Kluczowe jest zrozumienie jaki wpływ ma inflacja na nasze finanse i jak planować uwzględniając inflację. Polecam przeczytanie tego wpisu.

7. Zdarzenia losowe
No cóż ten punkt może rozłożyć nasze finanse i życie w ogóle w kilka chwil. Tutaj niestety w niczym nie pomoże nam roztropność, wiedza i motywacja. Wszystko w rękach Boga. W codziennym życiu może nam się przytrafić bardzo wiele niespodziewanych wydatków. Od nadzwyczaj wysokiego rachunku za prąd po konieczność płacenia wysokich kosztów leczenia ciężkiej choroby. Niestety na wszystko nie możemy być przygotowani. Bardzo przydatne jest posiadanie jak największego funduszu bezpieczeństwa.

Oto moim zdaniem największe "szkodniki" na naszej drodze do sukcesu finansowego. Sam osobiście najbardziej obawiam się punktu drugiego i siódmego. A wy?

Przeczytaj także:
Trzy rady finansowe dla przyjaciela
Zarabiam wystarczająco dużo, a Wy?
7 prostych kroków do finansowej niezależności
Jak poradzić sobie z niespodziewanymi pieniędzmi?
Etapy finansowe w naszym życiu
Jak mierzyć finansowy sukces?

25 komentarzy:

 1. Myślę, że pkt. 7 jest zdecydowanie najgroźniejszy, bo tak jak napisałeś pozostaje w dużej mierze poza naszym wpływem. Dla mnie jako kobiety, szczególnie groźny także jest punkt 3.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od siebie dodałby jeszcze nawyk odkładania wszystkiego na później.
  pozdrawiam
  stały czytelnik

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak jak Zoolaika, 3 i 7.

  OdpowiedzUsuń
 4. a co zrobic ze stanem kiedy masz na pokladzie wszystkie 7 cech, i swiadomosc tego wraz z chronicznym odkladaniem na pozniej sprawia ze toniesz?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Z mojej strony do pkt1 dodałbym jeszcze aby cele były pozytywnie sformułowane i zapisane na kartce w czasie terażniejszym. Bo gdy będę zbierał kwotę X na "czarną godzine" podswiadomie będę chciał uniknąć nadejscia tej godziny. Przy tak określonym celu w przeszłości 4ka i 7ka spotykała mnie tuż przed zebraniem X. Zbieg okoliczności?
  Obecnie jestem na etapie zmiany przekonań.
  Tomasz Kwiecien

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety w mojej sytuacji finansowej, na którą złożyły sie przeróżne, niezależne ode mnie okoliczności, wszystkie punkty odpadają. A na te nieprzewidziane wydatki i leczenie i tak z próżnego nie naleję. Pozostają tylko pożyczki, które pogrążają jeszcze bardziej. Ale nic to. Jestem właśnie na etapie szukania wyjścia z tej sytuacji. A życie i tak jest piękne :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie decydujący jest punkt nr 2. Mam troche problem ze słomianym zapałem. Często się za coś zabieram i nie kończę. Dość łatwo się też zniechecam. Ale żeby nie było tak do końca pesymistycznie to ciężko nad tym pracuje:)
  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi najbardziej przeszkadza żona i jej podejście do spraw finansowych:(
  Markus

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba najważniejsze na tej liście są pierwsze dwa punkty. Niby są proste ale jednak dla bardzo wielu osób są zbyt trudne.
  Czasami łatwiej jest użalać się nad sobą niż kiwnąć palcem w celu poprawy swojej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Punkt 7 jest w tym zestawieniu kluczowy, chociaż reszty nie można zlekceważyć. Fundusz bezpieczeństwa przydaje się niezmiernie w takich sytuacjach, chociaż ja bym optował bardziej za posiadaniem bliskiej osoby na którą w kryzysowej sytuacji możemy liczyć. Żona/przyjaciel/brat ??

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzeczywiście punkt 7 może rozłożyć marzenia każdego. Dlatego tyle osób biega do kościoła:)
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 12. @ Zoolaika & Renata
  Myślę, że mężczyźni są tak samo mało odporni na ładne rzeczy jak kobiety. Być może tylko, my lubimy innego rodzaju gadżety:)

  OdpowiedzUsuń
 13. @ Anonimowy
  Życie według zasady "co masz zrobić dzisiaj, zrób pojutrze, będziesz miał dwa dni wolnego", może faktycznie mieć nieciekawy wpływ na nasze finanse.

  OdpowiedzUsuń
 14. @ madame
  mam nadzieję, że uda Ci się pozbierać to wszystko do kupy. Trzymam kciuki:)

  OdpowiedzUsuń
 15. @ Tomek
  Nieszczęścia lubią chodzić parami. Niestety:)
  Jakie przekonania zmieniasz?

  OdpowiedzUsuń
 16. @ Conrado
  Całe życie cierpię na podobne schorzenie. Ciężka do pokonania choroba, bardzo ciężka. Też nad tym pracuję:)

  OdpowiedzUsuń
 17. @ Markus
  Żony to oddzielny temat, wart co najmniej jednego długiego wpisu na blogu:)))

  OdpowiedzUsuń
 18. @ pseudoinvestor
  popularna postawa w naszym społeczeństwie. Wszystko to oni! Nic mi nie dają, kradną itd. Ja jestem super:))

  OdpowiedzUsuń
 19. @ Cheed
  Na bliskich także nie jeden już się zdrowo przejechał:). Umiesz liczyć licz na siebie.

  OdpowiedzUsuń
 20. @ Marek
  Nie na darmo mówią, że jak trwoga to do Boga:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Yossarian
  W sobotę przeprowadzam wywiad z Mamą na temat pieniędzy i jej podejscia do nich. Potem dowiem się czy przypadkiem jej przekonania nie wpływają na moje podejscie do powiększania majątku. Po tej rozmowie będę mogł spisać na nowo moje cele finansowe :))No i najważniejsze dlaczego je osiągnę.
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 22. Uważam, że oprócz tego co tutaj napisano groźną przypadłością jest bierność. Bierność w pracy, bierność w zarządzaniu pieniędzmi itp. Warto być aktywny i poprawiać nasze w życie w drobnych aspektach. Przykładowo gaszenie światła, albo wymiana uszczelki przy kapiącym kranie nabywa w długim okresie czasu zasadnicze znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 23. @ domowy manager
  Masz rację bierność może nas sporo kosztować.
  Utracone korzyści, koszt nie naprawianych urządzeń itp.

  OdpowiedzUsuń