środa, 30 września 2009

Trzy rady finansowe dla przyjaciela

Kilka dni temu miałem luźną konwersację z kolegą na temat finansów osobistych. Kolega skarżył się jak ciężko mu oszczędzić cokolwiek. Zawsze pojawiają się jakieś niespodziewane wydatki, żona coś sobie kupi, córka potrzebuje coś do szkoły, on sam wyda na książkę itp. Ogólnie rzecz biorąc standardowa sytuacja wielu polskich rodzin. Zarabiamy, ale nie oszczędzamy, bo prawie nigdy nic nam nie zostaje. Oczywiście pobieżnie znając znając sytuację finansową kolegi, od razu wiedziałem, że dla niego idealnym "lekarstwem" jest zasada "najpierw płać sobie". Opowiedziałem mu jak ja to robię, poleciłem otworzenie konta oszczędnościowego. I tutaj moje wielki zdziwienie, kolega był ....zachwycony!!! To dało mi wiele do myślenia. Wychodzi na to, że to co dla mnie, osoby mocno interesującej się finansami osobistymi, jest oczywiste, wcale takie nie musi być dla innych. Od razu po skończeniu tamtej rozmowy, zacząłem zastanawiać się co tak naprawdę jest najważniejsze w zarządzaniu finansami osobistymi. Doszedłem do wniosku, że oczywiście jest cała masa ważnych informacji, ale jako, że piszę bloga, wymyśliłem sobie, że stworzę krótką listę rzeczy najważniejszych, najistotniejszych moim zdaniem. Postanowiłem ograniczyć się tylko do listy trzech rzeczy od których powinien zacząć, każdy kto chce uporządkować swoje finanse osobiste. Oto moja lista:

1. Poznaj swoje wydatki
Uważam, że od tego właśnie powinniśmy zacząć. Dlaczego właśnie od tego? Dlatego, bo większość ludzi ma wielkie problemy z kontrolowaniem swoich pieniędzy. Bardzo dużo pieniędzy wydajemy, na rzeczy mało istotne z punktu widzenia naszego bytu, na dodatek wiele z tych wydatków ma charakter cykliczny. Z czego też często nie zdajemy sobie sprawy. 10 zł tu, 2zł tam i na koniec miesiąca dziwimy się gdzie z konta zniknęło nam kilkaset złotych. Proponuję więc dokładnie zapisywać wszystkie swoje wydatki przez 3 miesiące. Osobiście nie znam nikogo, kto tego spróbował i na końcu nie stwierdził, że otworzyły mu się oczy. Dopiero wiedząc na co wydajemy, możemy zacząć zastanawiać się nad sensem i celowością tych wydatków. Ustalić priorytety i zacząć budżetować. To pozwoli nam na osiągnięcie stanu docelowego jakim jest regularne osiąganie nadwyżek finansowych.

2. Stwórz fundusz bezpieczeństwa
Kiedy już wiemy gdzie i na co do tej pory wydawaliśmy i dzięki tej wiedzy udało nam się osiągnąć stan kiedy nasze dochody są wyższe od wydatków. Musimy podjąć decyzję co zrobić z tym co nam zostaje. Moim zdaniem pierwszeństwo powinno mieć stworzenie funduszu bezpieczeństwa i/lub pozbycie się wysoko oprocentowanego długu. Od czego zaczniemy jest kwestią indywidualną. Ja sam zabrałem się za jedno i drugie w tym samym czasie.
Dlaczego fundusz bezpieczeństwa jest taki ważny? Bo daje nam ....poczucie bezpieczeństwa, uodparnia nas na krótkoterminowe problemy z płynnością finansową, pozwala nam spokojniej inwestować. Niejako przestawia naszą perspektywę z krótko na długoterminową. Bezpieczeństwo finansowe jest bardzo ważnym etapem w drodze do niezależności finansowej. Etapem, który możemy osiągnąć relatywnie szybko!

3. Pozbądź się wysoko oprocentowanego długu.
Zadłużenie na 20% naprawdę jest zabójcze dla naszej wartości netto. Głupotą jest inwestowanie gdy mamy zadłużenie w postaci kart kredytowych, czy kredytów gotówkowych. Powinniśmy skierować wszystkie siły i energię na pozbycie się złego długu.

To jest właśnie moja krótka lista, od której każdy powinien zacząć "swoją przygodę" z finansami osobistymi. Wykonanie tylko tych czynności, sprawi, że nasze finanse osobiste będą zdrowe. Nasze wydatki będą pod kontrolą, zyskamy poczucie bezpieczeństwa finansowego i z miesiąca na miesiąc to my, a nie instytucje finansowe będziemy się bogacić.

Przeczytaj także:
Efekt małych procentów
Jak korzystać z funduszu bezpieczeństwa?
Koszt Alternatywny i jego znaczenie w naszym życiu
Płatki śniegu - czyli jak pozbyć się długu małymi krokami
Dave Ramsey i jego "Kula Śniegowa"

8 komentarzy:

 1. Zgadzam się szczególnie z punktem 3, nie ma sensu inwestować mając dług na karcie kredytowej. O 20 procent zysku jest naprawdę ciężko. Lepiej i bezpieczniej pospłacać najpierw długi.
  Z.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję tak szybko rosnącej popularności Twojego bloga co widać po liczbie czytelników RSS :)

  Jak to robisz, że dynamika jest tak silna?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie popieram zasadę "najpierw płać sobie" - sama z dużym powodzeniem ją stosuję, a mniej pieniędzy na koncie na pozostałe wydatki sprawia, że lepiej organizuję swój budżet bo po prostu nie mam innego wyjścia. Inaczej może być u osób, które korzystają z debetu - tu trzeba więcej ostrożności.

  OdpowiedzUsuń
 4. W moim przypadku "najpierw płać sobie" też świetnie się sprawdza!

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Z
  Racja! Na to co piszesz niektórzy mówią inwestowanie w dług. Mając dług na kk, powinniśmy zapomnieć o inwestowaniu dopóki go nie spłacimy.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Integralny
  Dzięki za gratulacje, do Twojego bloga jeszcze duuuuużo mi brakuję. Nie wiem jak odpowiedzieć na Twoje pytanie - po prostu piszę:)))

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Karolina, Zoolaika
  "Najpierw Płać Sobie" jest sexy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam, że do tej pory nie zastanawiałam się nad finansami mojej rodziny. Żyliśmy z dnia na dzień a stan naszych finansów był coraz gorszy i lada moment popadlibyśmy w spiralę długu. Twoje spostrzeżenia/rady są proste ale dla mnie odkrywcze. Dopiero zaczynamy zmianę sposobu myślenia i zarządzania osobistymi finansami. Zdaje sobie sprawę, że przed nami potwornie długa i trudna droga ale mam nadzieję, że kiedyś osiągniemy swoje cele. Dziękuję za otwarcie oczu i wskazanie drogi

  OdpowiedzUsuń