środa, 1 lipca 2009

Jak stworzyć Budżet Domowy?1. Poznaj swoje wydatki

Przez miesiąc (najlepiej przez trzy miesiące) zapisuj dokładnie
wszystkie swoje wydatki.
Wiem, że pomysł chodzenia do kiosku po gazetę z notatnikiem w ręku wielu może wydać się dość śmieszny, niemniej jednak dokładne poznanie swoich wydatków jest konieczne, jeżeli chcemy stworzyć
realistyczny budżet. Można się naprawdę nieźle zdziwić ile kasy ucieka nam miesięcznie na bzdury typu, gazetka, papieroski, batoniki, cola itd. Na tym etapie trzeba się też dobrze zastanowić nad wydatkami nieregularnymi np. podatkiem od nieruchomości, czy funduszem wakacyjnym. Najlepiej wszystkie te wydatki zsumować i podzielić na 12. Kiedy już będziemy mieli wszystko czarno na białym, nadejdzie czas na poważne zastanowienie się nad zasadnością naszych wydatków. Czy na pewno musimy codziennie kupować gazetę? Czy aby na pewno nie mogę żyć bez najwyższego pakietu kablówki? Może już czas na pożegnanie z papierosami? Warto poważnie się zastanowić! Kiedy już dokładnie poznamy i przemyślimy swoje wydatki, będziemy mogli przejść do punktu drugiego czyli zapoznania się z arkuszem kalkulacyjnym.
2. Stwórz swój budżet domowy w arkuszu kalkulacyjnym
Ja w tym celu używam excela, ale jeżeli
ktoś woli inne narzędzie to oczywiście nie ma przeszkód.
Tworzenie budżetu zaczynamy od naszych
zsumowanych dochodów netto od których odejmujemy następujące trzy kategorie:
- inwestycje i oszczędności - ja zaczynam właśnie od tej kategorii w myśl zasady najpierw płać sobie.
-sztywne wydatki - w tej kategorii umieszczamy wydatki takie jak raty kredytowe, jedzenie, prąd, opłaty czynszowe i inne stałe i nieregularne opłaty.
- fundusz na inne wydatki - tutaj zawieramy wydatki na rozrywkę, wakacje itp.

3. Odejmij swoje spodziewane wydatki od dochodów
Jeżeli wynik jest dodatni to super!!! Jesteś na dobrej drodze do finansowej niezależności. Teraz jeszcze tylko musisz wymyślić co z tą comiesięczną nadwyżką zrobić:)
Jeżeli wydajesz więcej niż zarabiasz to musisz bardzo poważnie się zastanowić jak to zmienić.
Drogi są dwie, mniej wydawaj lub więcej zarabiaj.
Najlepiej jedno i drugie!

4. Traktuj swój budżet poważnie, ale bądź elastyczny
Staraj się ciągle nad nim pracować. Ja na przykład, regularnie przesuwam wydatki pomiędzy poszczególnymi kategoriami. Przykładowo na święta budżetuje więcej na jedzenie, a mniej na rozrywkę typu kino. Staram się też regularnie obserwować wydatki i analizować przyczyny odchyleń od poziomów planowanych.

Przeczytaj także:
Najpierw płać sobie!
Odróżnianie zachcianek od potrzeb
Klucz do bogactwa

1 komentarz:

  1. Polecam fajny program do kontroli finansów domowych BUDŻET DOMOWY. Można go pobrać stąd: www.fineco.pl/budzet_domowy.php

    OdpowiedzUsuń