sobota, 4 lipca 2009

Zasada 72


"Zasada 72" pozwala nam szybko oszacować kiedy podwoi się zainwestowana przez nas kwota. Bardzo przydatny i prosty sposób, z którego często korzystam.
Jak to obliczyć? Bardzo łatwo, po prostu dzielimy liczbę 72 przez spodziewaną procentową stopę zwrotu, wynik jaki otrzymamy to przybliżona ilość lat do podwojenia naszej inwestycji.

Dobrym przykładem może być inwestycja w mieszkanie pod wynajem, załóżmy, że możemy kupić kawalerkę za 100 tys złotych i od razu ją wynająć. Według naszych wyliczeń, po odliczeniu kosztów, rocznie z wynajmu zostanie nam na czysto 6 tys złotych. Tak więc nasza spodziewana roczna stopa zwrotu z inwestycji (w tym wypadku zakupu kawalerki) to 6000/100000=0.06, czyli 6%. Kiedy więc podwoimy zainwestowane 100 tysięcy? Odpowiedź jest prosta, za 12 lat (72/6=12).
Gdyby nasz dochód z wynajmu wyniósł nie 6 a 3 tysiące roczne, co dało by nam spodziewaną roczną stopę zwrotu 3%, na podwojenie naszej inwestycji musielibyśmy poczekać, aż 24 lata (72/3 = 24).
Pamiętajmy jednak, że "zasada 72" daje tylko wartości przybliżone, poniżej zamieszczam tabelkę porównującą wartości otrzymane przy pomocy "zasady 72" do faktycznych obliczeń.
Przeczytaj także:
Siła procentu składanego
Inflacja - czyli co pożera Twoje marzenia?
Najtrudniej zarobić pierwszy milion
Jak mierzyć finansowy sukces?

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa zasada. A jakie jest matematyczne wyjaśnienie, że musi to być liczba 72 ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze to nie mam zielonego pojęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpowiem, że chodzi o logarytmowanie :)
  Więcej mówi wykładowca z niniejszej linki w pierwszej lub drugiej części.
  Przy okazji wytyka jak niewielu rozumie siłę procentu składanego działającego w różnych dziedzinach naszego życia.

  (linka z przyczyn obiektywnych jest do części trzeciej w Related videos na pewno znajdziecie dowiązania do pozostałych fragmentów)
  http://www.youtube.com/watch?v=CFyOw9IgtjY&feature=related

  OdpowiedzUsuń